Mleko dla noworodka — pierś czy butelka?

Mleko dla noworodka — pierś czy butelka?

Jakie mleko zostanie podane dziecku – to zawsze osobista decyzja, którą podejmuje matka dziecka. Jeśli nie ma pewności, co wybrać, dobrym rozwiązaniem może być próba karmienia piersią przez miesiąc, a następnie podjęcie decyzji. Ten pierwszy miesiąc jest zwykle najtrudniejszy, a badania pokazują, że wyrażanie swoich myśli i pytań dotyczących karmienia piersią w słowach ma duże znaczenie dla dalszego procesu.

Mleko matki chroni przed infekcjami

Dzieci karmione piersią przez co najmniej 6 miesięcy są mniej podatne na infekcje. Wydaje się również, że są lepiej chronione przed rozwojem astmy i alergii. Istnieją badania, które sugerują, że mleko matki zapewnia lepszy rozwój umysłowy.

Główne zalety z karmienia piersią

 • Mleko z piersi zawiera pewne białka przydatne dla dziecka, których nie ma w mleku krowim ani preparatach dla niemowląt.
 • Zawartość cholesterolu jest wyższa w mleku matki niż w substytutach. Cholesterol bierze udział w rozwoju mózgu i produkcji szeregu hormonów, witaminy D i żółci.
 • Mleko matki zawiera więcej laktozy (cukru mlecznego) niż mleko krowie. 
 • Witaminy i minerały są łatwiej przyswajalne z mleka matki niż z mleka modyfikowanego.
 • Skład mleka matki sprawia, że dziecko lepiej je wykorzystuje. Dlatego dzieci karmione piersią mają mniejszą ilość stolca.
 • Mleko matki zawiera przeciwciała, które zapewniają dziecku dodatkową ochronę przed infekcjami.
 • Mleko z piersi nic nie kosztuje.

Modyfikowane mleko dla noworodka

Nie każda kobieta może jednak karmić piersią. I tu z pomocą przychodzą zamienniki mleka. Od drugiego tygodnia życia niemowlęta, które potrzebują mleka modyfikowanego, mogą otrzymywać mieszankę zwykłą lub hydrolizowaną na bazie mleka krowiego. Nie znaleziono dowodów, które by zalecały lub odradzały stosowanie mleka modyfikowanego na bazie mleka krowiego po pierwszym tygodniu życia w celu zapobiegania alergiom pokarmowym. Dotyczy to również niemowląt z dziedziczną predyspozycją do alergii. Nie znaleziono dowodów na to, że hydrolizowane mleko dla noworodka dla całej rodziny zmniejsza ryzyko alergii pokarmowej, ale nie można tego również wykluczyć.

W przypadku potwierdzonej alergii na mleko nie można stosować mieszanki dla niemowląt na bazie mleka krowiego. Zamiast tego należy stosować substytuty mleka matki, w których białka mleka krowiego zostały rozbite (zhydrolizowane) lub całkowicie usunięte.

Podawanie mleka modyfikowanego wymaga szczególnej higieny. Kuszące może być robienie rano butelek z pokarmem na cały dzień, ale nie jest to zalecane, ponieważ w butelkach mogą tworzyć się bakterie, a formuła pokarmu ulega zanieczyszczeniu. Warto zwrócić uwagę na:

 • Używanie tylko czystych pojemników i butelek
 • Używanie czystej, zimnej wody, przegotowanej i ostudzonej
 • Postępować należy zgodnie z procedurą opisaną na opakowaniu
 • Zawsze należy wyrzucać resztki po posiłku
 • Do każdego posiłku przygotowywać nową porcję i podawać od razu po ostygnięciu do temperatury jedzenia

© 2022 Mleko dla noworodków wskazówki · Crumbs Theme by WPCrumbs