Mleko dla noworodka – lepiej karmić piersią czy mlekiem z zewnątrz?

Mleko dla noworodka – lepiej karmić piersią czy mlekiem z zewnątrz?

Mleko jest ważną częścią diety noworodka. Dostarcza składników odżywczych, które są niezbędne do wzrostu i rozwoju dziecka. Mleko matki jest najlepszym źródłem pożywienia dla noworodka, ale w razie potrzeby można też stosować mleko modyfikowane. Czy są jakieś znaczące różnice między tymi stylami karmienia? Jak prawidłowo dostarczyć naturalne mleko dla noworodka z piersi?

Mleko dla noworodka – korzyści z karmienia piersią zamiast karmienia butelką

Karmienie piersią może mieć więcej zalet porównaniu z karmieniem butelką. Karmienie piersią zapewnia dziecku doskonałe odżywianie i pomaga budować jego system odpornościowy. Sprzyja też tworzeniu więzi między matką a dzieckiem i jest wygodniejsze niż karmienie butelką.
Preparat prawdopodobnie dorówna składowi mleka matki, jeśli będzie dostosowywane wraz z wiekiem. Może idealnie zaspokoić jego potrzeby żywieniowe. Niektóre badania wskazują, że karmienie piersią jest łatwiej kontrolować i dlatego w późniejszym okresie życia dzieci mają również mniejsze ryzyko wystąpienia otyłości.
Sam akt karmienia piersią sprzyja tworzeniu więzi między matką a dzieckiem poprzez kontakt skóra do skóry i patrzenie w oczy; zarówno rodzic, jak i dziecko relaksują się podczas karmienia, uwalniając przy tym oksytocynę (“hormon miłości”). Ta fizyczna bliskość ułatwia rodzicom dokładne odczytywanie sygnałów głodu dziecka, dzięki czemu mogą oni odpowiednio zareagować – co może być trudne w przypadku karmienia butelką, ponieważ rodzice nie widzą, ile mleka spożywa dziecko podczas każdego posiedzenia.

Porady, jak sprawić, by dziecko prawidłowo przystawiało do piersi i czerpało korzyści wykorzystując naturalne mleko dla noworodka

Prawidłowe przystawienie dziecka do piersi może być wyzwaniem, ale ważne jest, aby dziecko otrzymywało z mleka matki wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze. Oto kilka wskazówek, jak sprawić, żeby dziecko prawidłowo przystawiało do piersi:
1. Upewnij się, że przed rozpoczęciem karmienia piersią wygodnie ułożysz siebie i dziecko. Możesz użyć poduszki do karmienia piersią lub oprzeć się o coś podtrzymującego, żeby nie mieć problemów z utrzymaniem dziecka podczas karmienia.
2. Delikatnie poprowadź główkę dziecka w kierunku sutka, w razie potrzeby używając obu rąk. Gdy dziecko otworzy szeroko usta, staraj się, aby wzięło do buzi jak najwięcej otoczki (ciemnego obszaru wokół sutka).
3. Jeśli czujesz, że dziecko nie trzyma się prawidłowo, delikatnie włóż palec do ust obok dolnej szczęki i przesuwaj go w górę, aż usłyszysz/poczujesz, że dziecko lekko zwolni ssanie.

© 2022 Mleko dla noworodków wskazówki · Crumbs Theme by WPCrumbs